Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


23.6.2012

Čeští vědci objevili ekologický způsob likvidace hmyzích škůdců a roztočů

Get the Flash Player to see this player.
Vážení kolegové,
dostává se Vám do rukou první vydání Video Journalu. Při naší spolupráci s pracovišti AV ČR jsme poznali, že české bádání přináší množství zajímavých poznání, zkušeností a objevů. Vnímáme však, že o zajímavostech v české vědě je stále nedostatek informací – jak mezioborově, tak ve veřejnosti. Ke vzájemnému obohacení proto chceme přispět alespoň malým dílem. Proto vznikl Video Journal, který bude vycházet jednou měsíčně zdarma pro všechny zájemce. Pro zaslání prvního vydání s výběrem toho nejlepšího z naší letošní práce, jsme vybrali adresáty, kterým na rozvoji české vědy záleží, zajímají se o vše, co ji obohacuje a mohou být také obohacením pro ostatní.
Každý měsíc vyrobí naše studio několik reportáží z různých oblastí vědy, a to nejen pro Video Journal a internet, ale díky spolupráci s provozovateli televizního vysílání na satelitu Astra i pro širokou diváckou veřejnost. Máme zájem, aby obraz české vědy byl pokud možno pestrý a zajímavý. Uvítáme proto také Vaše náměty, tipy na zajímavé reportáže z vědeckého světa, ale i připomínky, které přispějí k vytváření dobrého obrazu vědy a jejího významu v našem světě.
Pokud je snad někomu nepříjemné podobné informace jednou za měsíc do své e-mailové schránky dostávat, omlouváme se mu. Z dalšího doručování Video Journalu je možné se odhlásit přímo zde.
Těšíme se na vzájemnou spolupráci nad zajímavostmi z pracovišť AV ČR.
 
S pozdravem
 
Za autory Video Journalu
Václav Špaček, Studio OAT
Středisko společných činností SSČ AV ČR, v. v. i.

 


12.6.2012

Bodlákem a zeleným čajem proti rakovině

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Tým prof. Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu (MBÚ) AV ČR společně s týmem prof. Jitky Ulrichové z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a s vědci ze španělské Universidad de Málaga vyvinuli nové deriváty s antiangiogenní aktivitou na bázi silybinu ‒ látky získávané z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Nová sloučenina, která by mohla v budoucnu působit na většinu typů nádorů, není náhradou za chemoterapii. Chemoterapeutickou léčbu ale výrazně podpoří a pomůže pacientům při doléčování.

 

více zde

7.6.2012

Maria Curie-Skłodowska – neobyčejná žena

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) patří mezi nejvýznamnější a nejinspirativnější ženy vědkyně na světě. Byla první ženou v dějinách, která složila vstupní zkoušky na Fakultě exaktních věd na pařížské Sorbonně. Dvakrát byla vyznamenána Nobelovou cenou. Dlouhá léta byla jedinou ženou, jež se zúčastňovala Solvayovských konferencí – setkání předních vědeckých kapacit.

více zde

6.6.2012

Jarní exkurze do světa vědy

 

Get the Flash Player to see this player.

 

V průběhu měsíce května a června měli studenti, jejich pedagogové, ale i široká veřejnost možnost navštívit vědce přímo v jejich laboratořích a dozvědět se zábavnou formou zajímavé informace o jejich práci. Návštěvníci, kteří chtěli poznat vědu opravdu na vlastní kůži, tak mohli například pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, zkoumat historii s archeology, navštívit laboratoře s mikrobiology, zamyslet se nad ekonomickým výzkumem s národohospodáři anebo zajít na terénní exkurze do české krajiny s geology.

více zde