Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


25.7.2012

Nový MEDARD předpovídá počasí, ale i kvalitu ovzduší

Get the Flash Player to see this player.

Vážení kolegové,


nastal nám červenec, čas prázdnin a dovolených. Nepřekvapí Vás proto asi, že hned první reportáž se týká počasí – ale nejen jeho. Naši pozornost jsme totiž zaměřili na zajímavý projekt Medard, na kterém pracují vědci z Ústavu informatiky AV ČR, v. v. i.
Druhá reportáž je vlastně také prázdninově „laděna“, protože do „Letní školy soudobých dějin“ šli tentokrát místo žáků středních a základních škol jejich učitelé.
Nanotechnologie se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Ani my nezůstaneme pozadu a v naší další reportáži Vám představíme zajímavý výzkum grafenu, který probíhá v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.
Byť je poslední reportáž o dětech, tak prázdninová rozhodně není. Na výstavě „Živé vzpomínky. Děti v době holocaustu“ jsme si, díky pracím studentů grafického designu, mohli připomenout jeden a půl milionu dětských obětí nacistické mašinerie.
 

S přáním krásného léta se s vámi za autory Video Journalu loučí
 

Tomáš Kopecký, střihač, Studio OAT
Středisko společných činností SSČ AV ČR, v. v. i.


25.7.2012

Letní škola soudobých dějin 2012

Get the Flash Player to see this player.
 
Poslední červnový týden se na půdě Akademie věd už po páté uskutečnila Letní škola soudobých dějin. Akce je určena učitelům dějepisu středních, ale i základních škol a jejím cílem je představit nejnovější trendy v oblasti soudobých dějin a v oblasti didaktiky soudobých dějin. Letní školu soudobých dějin připravuje Ústav českých dějin filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Středisko společných činností Akademie věd ČR.

 

více zde

24.7.2012

Grafen

Get the Flash Player to see this player.

 

Grafen- nejpevnější materiál na světě. Právě na něj svou pozornost zaostřují vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Kromě jeho mimořádné pevnosti má totiž grafen i vynikající optickou, tepelnou ale i elektrickou vodivost, což ho předurčuje k širokému využití, a to nejen v průmyslu. Zajímavé výsledky ve výzkumu tohoto materiálu ukazují, že grafen může být využit například při výrobě nové generace solárních článků a transistorů.

 

více zde

20.7.2012

Živé vzpomínky. Děti v době holocaustu.

Get the Flash Player to see this player.
 
Ve výstavním sále ICAVI Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze jsme ve dnech od 11. června do 12. července měli možnost shlédnout výstavu plakátů s tematikou připomínky holocaustu očima současných studentů grafického designu z České republiky, Izraele a Francie.

Záštitu výstavě udělili:
předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš
velvyslanec Státu Izrael v České republice Yaakov Levy
velvyslanec Francie v České republice Pierre Lévy

 

více zde