Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


6.9.2012

Největší český dalekohled mají astronomové v Ondřejově už 45 let

Get the Flash Player to see this player.

 Vážení,
měsíc se sešel s měsícem a pomalu přichází babí léto a s ním i podzimní čas. Toto období ale neznamená konec odpočinku a začátek povinností. Naopak. Září je měsícem sklizně a radosti. Měsícem, kdy kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel. I my za Vámi přicházíme s naší sklizní těch nejlepších lahůdek a zajímavostí z české vědy a doufáme, že ať už se sklenkou vína či bez ní, budou pro Vás chvíle strávené s naším Video Journalem příjemné.
Tentokrát jsme pro Vás natočili například největší dalekohled v České republice. Vzpomněli jsme si ale i na otce genetiky Gregora Johanna Mendela a navštívili vědce, jejichž nový univerzálně platný matematický vzorec může pomoci ohroženým druhům zvířat. Nezapomněli jsme ale ani na školu a svou pozornost tentokrát zaměřili na učitele.
A co pro Vás chystáme na příště? Vydáme se na houby. A už teď Vám můžeme slíbit, že určitě porostou!
 

Příjemné září za autory Video Journalu přeje
Martina Spurná
redaktorka

 

 


24.7.2012

Kam se ubírá současná genetika?

Get the Flash Player to see this player.

 

Letos v červenci uběhlo přesně 190 let od narození Gregora Johanna Mendela. Proslavil se zejména jako autor genetických zákonů o dědičnosti, které položily základy dnešní genetiky. Ve své době však neměla jeho práce velký ohlas a byla dokonce zapomenuta. Od doby Gregora Johanna Mendela urazila genetika velký kus cesty. Intenzivní výzkum v současnosti probíhá například v oblasti geneticky modifikovaných plodin, ale i v oblasti genetiky nádorového bujení nebo v odhalování variant specifických genů podmiňujících vývin běžných civilizačních chorob.

 

více zde

24.7.2012

Kvalitní výuka? Znalost faktů nestačí.

Get the Flash Player to see this player.

 

O výuku naší nedávné historie je u mladých lidí veliký zájem. Jak ale učit soudobé dějiny? Má učitel při výuce projevit svůj vlastní názor anebo má spíš zůstat objektivní a soustředit se na fakta? Studijních materiálů je o naší nedávné historii mnoho. Orientovat se v nich a hlavně projevit při výuce svůj vlastní názor je pro učitele dějepisu stále složité. Podle odborníků s tím ale souvisí i samotná úroveň vzdělání našich dětí.

 

více zde

24.7.2012

Nový vzorec biologické rozmanitosti pomůže přírodě

Get the Flash Player to see this player.

 

Tým česko-amerických vědců objevil univerzální matematický vztah popisující závislost mezi velikostí studované plochy a počtem druhů, které na ní žijí. A to pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Objev může pomoci ekologům při odhadech počtu druhů živočichů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní mezinárodní vědecký časopis Nature.

 

více zde