Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


6.9.2012

Unikátní symbióza půdních hub a vřesovitých rostlin

Get the Flash Player to see this player.

Vážení přátelé,


je tu podzim, stromy barví své listí do červena a mnozí z nás vyráží na houby. Málokdo ovšem tuší, že houby mnohdy žijí v oboustranně prospěšné symbióze s vyššími rostlinami. My se touto problematikou, konkrétně dosud nepopsanou skupinou půdních hub a vřesovcovitých rostlin, zabýváme v úvodní reportáži.
Etnologický ústav AV ČR vydal publikaci Vzaty do fonografu, jejíž součástí jsou digitalizované nahrávky lidových písní, které na fonograf zaznamenal Leoš Janáček. Tyto válečky jsou unikátní i tím, že jsou na nich zachyceny i skladatelovy pokyny.
Další reportáž se vrací do dávné historie. Vědci z Archeologického ústavu v Brně totiž odkryli příkop krátkodobého římského tábora nedaleko Dolních Dunajovic na Moravě a přizvali si expertku z Geologického ústavu AV ČR.
Badatelé z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) objevili novou subatomární částici. Více nám o tom v poslední reportáži poví dr. Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu AV ČR.
Nezapomeňte, že 1. listopadu začíná Týden vědy a techniky. My na něm samozřejmě nebudeme chybět a o jeho průběhu vás budeme informovat na stránkách Akademie věd v sekci videa ze světa vědy nebo na www.tydenvedy.cz.

 

Ostrý obraz a dobrý zvuk přeje za tým Video Journalu

Tomáš Kopecký
střihač 

 


22.10.2012

Zveřejněny unikátní lidové písně

Get the Flash Player to see this player.

 

Unikátní, sto let staré záznamy lidových písní společně s hlasem hudebního skladatele Leoše Janáčka zveřejnili v publikaci Vzaty do fonografu badatelé z brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd. Publikace ale neobsahuje jen odborné studie. Její součástí je i DVD a tři CD s digitálně zpracovanými nahrávkami. Edice je výsledkem tříletého mezinárodního projektu, který měl za úkol kompletně zpracovat zvukové dokumenty z fonografických válečků uložených právě ve sbírkách brněnského pracoviště. Celý projekt byl financován a podpořen Interním programem podpory mezinárodních projektů Akademie věd České republiky a zúčastnily se ho i Rakouská a Slovenská akademie věd.

více zde

21.10.2012

Výzkum krátkodobých římských táborů

Get the Flash Player to see this player.

 

Na středním toku Dyje v Jihomoravském kraji je oblast s největším výskytem římských památek na našem území. A právě na tuto lokalitu – konkrétně na krátkodobé římské tábory – se zaměřili badatelé z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Výzkum těchto specifických a doposud málo prozkoumaných archeologických památek je mimořádně cenný. A to především v období Markomanských válek (172 až 180 n. l.). Jeden z takovýchto podobných táborů – respektive příkop Římské vojenské centrální báze na hradisku u Mušova – odkryli badatelé nedaleko Dolních Dunajovic na Moravě. Výzkum krátkodobých římských táborů provádí kromě českých archeologů i rakouský Archeologický ústav, jehož odborníci prozkoumávají krátkodobé římské tábory v Dolním Rakousku.

 

více zde

19.10.2012

Za objevem nové elementární částice stojí i čeští vědci

Get the Flash Player to see this player.

 

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) objevili novou subatomární částici. Pravděpodobně jde o dlouho hledaný Higgsův boson, který by podle vědců mohl vysvětlit, jak získaly jiné částice hmotnost.
Váha nové částice je zhruba 126 gigaelektronvoltů. Je tedy asi 130krát těžší než proton a má hmotnost zhruba dvou atomů mědi. Na objevu se podílela i početná skupina více než šedesáti vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a Univerzity Palackého v Olomouci.

 

více zde