Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


5.3.2013

Tažný paprsek existuje

Get the Flash Player to see this player.

Vážení přátelé,


máte na svém monitoru další vydání našeho Videojournálu ze světa české vědy. Zatím Vám jej s ohledem na právní schvalovací procesy nerozesíláme jako multimediální newsletter. Místo toho se s ním můžete nově setkávat ve formě měsíčního televizního magazínu. Na programu RT (Regionální televize.cz) šířeném s ostatními českými programy ze satelitu Astra, v kabelové televizi UPC, ale i v pozemním vysílání DVB-T v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Příbrami a u ve více než desítky dalších kabelových a IPTV televizních operátorů je Videojournal vysílán v premiéře každou první neděli v měsíci po 19 hodině. Během měsíce je dále 12x reprízován. Několik milionů diváků tak může sledovat Videojournal z české vědy, který sestavujeme z našich reportáží.
 

S aktuálním vydáním se s odborníky z Českých Budějovic podíváme na návrat zubrů do naší přírody, vědci z Brna nám představí nově objevené schopnosti světelného paprsku, zjistíme, zda byl Tycho de Brahe otráven a z čeho byl jeho nos, ale také zavítáme do kouzelného a tajuplného světa rostlin.
 

Je tedy na co se podívat, a my již nyní pracujeme na dalších reportážích, které budou v televizi vysílány v premiéře opět první neděli v měsíci večer.

 

Těšíme se na Vaše ohlasy a náměty

 

Za autory Videojournalu
Václav Špaček, Studio OAT

 


15.2.2013

Návrat zubrů do České republiky

Get the Flash Player to see this player.

 

Odborníci z Biologického centra Akademie věd, z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd a z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dokončili obsáhlou studii o návratu zubrů do volné přírody v České republice.
Studie kromě unikátních fotografií uvádí na 120 stranách řadu novinek o biologii zubrů, které jsou v českém prostředí publikovány vůbec poprvé, a především analyzuje případný přínos návratu zubra do volné přírody v České republice. Studii vydala ochranářská společnost Česká krajina.

 

 

 

 

více zde

15.2.2013

Tycho Brahe nebyl otráven rtutí

Get the Flash Player to see this player.

 

Příčinou smrti věhlasného dánského astronoma Tychona Braha, jenž na sklonku života působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II., nebyla otrava rtutí, jak dosud naznačovaly některé teorie. Potvrdily to závěry výzkumu dánsko-českého vědeckého týmu, který zkoumal astronomovy ostatky po opětovném otevření jeho hrobky v listopadu 2010. Výsledky intenzivního studia, na němž se podílel i tým prof. Jana Kučery z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR, byly publikovány v listopadovém čísle mezinárodního odborného časopisu Archaeometry.

 

 

 

 

více zde

13.2.2013

Rosnatky

Get the Flash Player to see this player.

 

Rosnatka, latinsky „Drosera“, je masožravá rostlina, která svoji přirozenou potřebu zabíjet drobný hmyz skrývá za svou nevšední krásu. Její specifický půvab způsobují drobné žláznaté výrůstky tak zvané „tentakuke“ s kapičkami lepkavých, lesklých sekretů, které vypadají jako nevinná ranní rosa. Ve skutečnosti jimi svoji kořist pevně připoutá, rozloží trávicím sekretem a doplní si tak potřebné živiny.
Rosnatka je rozšířená zejména na jižní polokouli naší planety. V České republice se vyskytují čtyři druhy z celkového počtu asi 160. Tento fakt činí rosnatku jednou z druhově nejpočetnějších v rodu masožravých rostlin.

 

 

 

více zde