Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


28.3.2013

Průzkum Ledových slují v Podyjí

 

Get the Flash Player to see this player.

Vážení,

 

opět se vám hlásíme s novým vydáním Video Journalu a doufáme, že vám tak zpříjemníme dlouho očekávané jaro.
Koncem března jsme v Ostravě oslavili Mezinárodní den vody. Navštívili jsme ale i badatele z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, kteří nám poodhalili své úspěchy ve výzkumu hybridní sterility. Velký úspěch v minulých dnech také zaznamenali astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově. Jako první na světě totiž dokázali spočítat dráhu nebývale velkého tělesa, které dopadlo na zemský povrch nedaleko ruského Čeljabinsku. Nekončící zima a neustálé čekání na příchod jara nás také inspirovalo k průzkumu unikátních Ledových slují v Podyjí, na který nás vzali badatelé z Ústavu geoniky Akademie věd.
Příjemné chvíle s Video Journalem za celé studio OAT přeje
 
Martina Spurná
redaktorka

 

 


9.4.2013

Čeští astronomové spočítali dráhu planetky nad Uralem

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Těleso o přibližné velikosti půl metru, vážící několik stovek kilogramů, dopadlo v polovině února na Zemský povrch nedaleko ruského Čeljabinsku. Jednalo se o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od roku 1908. Jak bylo těleso velké, jaká byla jeho váha, rychlost a jak probíhal jeho pád v zemské atmosféře a Sluneční soustavě, po které přiletělo? Na všechny tyto otázky byly jako první na světě schopní odpovědět čeští astronomové z Ondřejova.

více zde

8.4.2013

Hybridní sterilita a vznik nových živočišných druhů

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Rozmanitost života už dle Darwinovy teorie vznikla rozmnožováním různých druhů. Jak ale opravdu funguje příroda a na jakých molekulárních mechanismech vlastně vznikají nebo nevznikají nové druhy? Tak to jsou otázky, na které lidstvo stále nezná odpověď. Poodhalit toto tajemství se už několik desítek let se svým týmem pokouší pan profesor Jiří Forejt z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. A úspěšně.

 

více zde

7.4.2013

Den vody v Ostravě

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Voda ze všech možných stran a úhlů pohledu se v rámci Mezinárodního dne vody představila ostravským studentům, ale i návštěvníkům z řad laické veřejnosti. Den plný přednášek, experimentů, exkurzí ale i výstav letos poprvé v Ostravě uspořádali společně s vědci i popularizátoři Otevřené vědy.

 

více zde