Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


27.6.2013

Výzkum rostlin v laboratořích plných CO2

 

Get the Flash Player to see this player.

Vážení příznivci vědy a našeho VideoJournalu,

 

přišel čas prázdnin a mnohé kanceláře, laboratoře a pracoviště osiřely. Pro ty z vás, kdo zůstali u svých počítačů a nerelaxují, máme připraveno další vydání, našeho Videojournalu, zajímavostí z české vědy.

Na letní návštěvu jsme se vydali za archeology do Chrudimi. I v pravěku se zde bydlelo a my jsme viděli a ukážeme vám, co zajímavého nenávratně zmizí pod novou stavbou. Nejen stavby mají svůj vliv na naše prostředí. Jak jsou prostředí a druhy v něm žijící ovlivňovány z dlouhodobého pohledu člověkem, to je téma pro rozsáhlou práci mezinárodního vědeckého týmu. Lze vypozorovat nějaké zákonitosti?

S biology se ve výzkumném skleníku podíváme, jak se daří obilí, když mu změníme ovzduší a v letním pražském smogu, navštívíme Ústav pro českou literaturu, kde se zásadně mění forma zpracování a přístupnosti výsledků jejich práce posledních 60let.

 

Přejeme za celé studio OAT příjemné léto a za měsíc se těšíme na viděnou s novým dílem Videojournalu.

 

Václav Špaček

 

 


9.7.2013

Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Více než šedesát let pracovali vědci z Ústavu pro českou literaturu AV na tvorbě retrospektivní bibliografie české literatury. Vznikla tak kartotéka obsahující téměř 1,7 milionu excerpčních lístků evidujících otisky beletristických prací, články, studie či novinovou publicistiku k české i světové literatuře od roku 1775 do roku 1945.
Původní lístková kartotéka byla zdigitalizována a je veřejně přístupná na adrese http://retrobi.ucl.cas.cz/retrobi/

 

více zde

27.6.2013

Nečekaný objev v Chrudimi

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Záchranný archeologický výzkum, který od počátku března 2013 vede pražský Archeologický ústav AV ČR v lokalitě rekonstruovaného hotelu Bohemia v Chrudimi, doložil, že počátky středověkého osídlení v tomto místě sahají až do 14. století. Překvapivý byl však nález pravěkého osídlení. Zjištěny byly dvě jámy z nejmladší fáze kultury s lineární keramikou, tzv. šáreckého typu (cca 4900 př. n. l.). Pro archeology byl tento objev nečekaný, neboť nositelé této kultury si obvykle pro svá sídliště vybírali místa se sprašovým podložím, které zde zcela scházejí.

 

více zde

26.6.2013

Negativní vliv člověka na původní druhy bude sílit

 

Get the Flash Player to see this player.


Nová studie, která analyzuje ohrožení a vymírání rostlin a živočichů ve 22 evropských zemích, ukázala, že tyto procesy jsou těsněji svázány s vlivem člověka na krajinu v minulosti než s jeho současným působením. Mezinárodní tým třinácti vědců pod vedením Stefana Dullingera a Franze Essla z Vídeňské univerzity, jehož součástí byli i Petr Pyšek, Vojtěch Jarošík a Jan Pergl z Botanického ústavu AV ČR a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, nyní zveřejnil výsledky svého výzkumu v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

 

více zde