Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


27.9.2013

Soužití organismů může vést ke změnám jejich genomu

 

Get the Flash Player to see this player.

Zdravíme Vás u dalšího vydání VideoJournalu,


i tentokrát jsme pro Vás připravili zajímavé reportáže z mnoha různých oblastí vědy. Natáčeli jsme například s badateli Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, kterým se podařil zajímavý objev. Zjistili totiž, že pokud spolu dva organismy žijí v symbióze, může se toto soužití odrazit i v jejich genetické informaci.
Zavedeme Vás ale také do Mikrobiologického ústavu v Třeboni a ukážeme Vám unikátní výzkum mikrořas.
S novým VideoJournalem se ještě ohlédneme za návštěvou planetárního geologa Dr. Jamese Rice v České republice a v neposlední řadě Vás pozveme na Letní vědecký kemp, speciálně připravený pro pedagogy přírodovědných oborů.

 

Užijte si VideoJournal a za měsíc na viděnou!

 

Za celé studio OAT
Martina Spurná

 

 

 

 


26.9.2013

Výzkum mikrořas v Třeboni

 

Get the Flash Player to see this player.

 Mikrořasy. Organismy mikroskopických rozměrů, jejichž potenciál lidstvo ještě zdaleka neumí využít. Výzkumem těchto organismů, zajímavých například v oblasti biopaliv, se zabývá mnoho badatelů po celém světě. Málokteří z nich mají ale takové zkušenosti jako badatelé z Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni.

 

 

 

více zde

25.9.2013

Planetární geolog v České republice

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Zabývá se především zkoumáním Marsu a má za sebou přes pětadvacet let zkušeností. Studuje zejména povrch této planety a hledá tam i vodu. Dr. James Rice, člen týmu NASA, který díky planetární sondě Pathfinder a robotickým vozítkům Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu už řadu let zajímavé poznatky o Marsu, přijel na pozvání Akademie věd ČR a Amerického velvyslanectví v Praze do České republiky.

 

 

 

více zde

24.9.2013

Letní vědecký kemp pro pedagogy

 

Get the Flash Player to see this player.

Stále více přibývá dětí, pro které je pobyt v přírodě vzácností, nikdy neokusily spaní pod širákem, nepozorovaly noční oblohu plnou hvězd, neběhaly bosy v ranní rose. Pobyt v přírodě ustupuje virtuální realitě a konzumaci elektronických vymožeností. Pobyt v přírodě však v důsledku pracovního i osobního vytížení rapidně omezují také dospělí. Tato fakta nás inspirovala a poprvé jsme zařadili do aktivit Otevřené vědy pro pedagogy přírodovědných oborů Letní vědecký kemp, školu v přírodě pro pedagogy.

 

více zde