Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


27.10.2013

Nové poznatky o vzniku rakoviny

 

Get the Flash Player to see this player.

Jakým způsobem se ze zdravé buňky stane buňka nádorová? Tak to poodkryly nové výsledky výzkumu vědeckého týmu MUDr. Libora Macůrka, Ph.D., z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, kterému se podařilo najít zcela nový typ mutace v genu kódujícím protein Wip1. Právě tato porucha může v konečném důsledku vést k proměně zdravé buňky na buňku nádorovou. Nově popsaná mutace Wip1 by mohla sloužit jako diagnostický znak u rizikových rodin, případně i jako vhodný cíl protinádorové léčby, a to u pacientů s nádory prsu, vaječníků a tlustého střeva, u kterých byl tento nový typ mutace nalezen.

 

 

 

 


2.10.2013

Třecí síla, jak ji neznáte

 

Get the Flash Player to see this player.

Třecí síla. Jeden ze základních fyzikálních jevů, o kterém se učí už na základních školách. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že o ní víme vlastně všechno. Opak je ale pravdou. Přes více než tři století intenzivního výzkumu jsou badatelé stále daleko od úplného pochopení fyzikálních procesů spojených s mechanismem tření. Odhalit další tajemství tohoto jevu se povedlo badatelům z Fyzikálního ústavu AV ČR a jejich kolegům z univerzity v Řezně.

 

více zde

1.10.2013

Vědec, učitel, člověk! Otto Wichtrele

 

Get the Flash Player to see this player.

Narodil se 27. října 1913 v Prostějově a když mu bylo šest let, lékaři mu předpovídali rok života. Místo čekání na smrt ale pilně studoval a sportoval. Stal se doktorem technických věd a zajímal se i o politiku a reformu vysokoškolské výuky. Koncem druhé světové války byl čtyři měsíce vězněn. V poválečném období se stal autorem prvních učebnic pro organickou a anorganickou chemii, objevitelem měkkých kontaktních čoček, zakladatelem a ředitelem Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd, iniciátorem manifestu 2000 slov, soustružníkem a nakonec i prezidentem Československé akademie věd. Vynálezce, kolega, učitel a hlavně člověk. Otto Wichterle.

 

více zde