Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


1.11.2013

Skrytá síla diamantů

 

Get the Flash Player to see this player.

Máme pro Vás další vydání VideoJournalu. Vítejte!

I tentokrát jsme pro Vás našli v laboratořích českých badatelů hned několik zajímavostí, které jistě stojí za Vaši pozornost.

Hned na úvod Vás zavedeme přímo do útrob experimentálního "šperkařství", ve kterém badatelé z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR provádí experimenty s diamanty na úrovni nanotechnologií.

Další reportáž Vám poodhalí tajemství českých lanýžů a představí Vám unikátní výzkum této luxusní lahůdky, který probíhá v laboratořích Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Druhá polovina VideoJournalu Vás zavede do historie české literatury a připomene Vám tak trochu neprávem opomenutou postavu Václava Hájka z Libočan a jeho Kroniku českou.

Poslední reportáž se ohlédne za slavnostním udílením Cen Wernera von Siemense, které proběhlo v Betlémské kapli v Praze. Ocenění převzali pedagogové vysokých škol, studenti, ale i vědci z Akademie věd ČR.

Doufáme, že Vás nový VideoJournal potěší.

Za celou redakci srdečně zdraví
Martina Spurná

 


28.2.2014

Máte rádi lanýže?

Get the Flash Player to see this player.

Lanýž. Luxusní, vynikající, velmi drahá a velmi vyhledávaná kulinářská pochoutka známá především z francouzské kuchyně. Tyto jedinečné houby ale dnes nezajímají jen labužníky. Svou pozornost na ně překvapivě obrací i čeští vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Zajímá je totiž, za jakých podmínek by se dala tato houba žijící v symbióze s kořeny rostlin cíleně pěstovat i na našem území.

 

více zde

27.2.2014

Talentovaný rebel Václav Hájek z Libočan

Get the Flash Player to see this player.

460 let od úmrtí proslulého českého kronikáře Václava Hájka z Libočan vydalo nakladatelství Academia ve spolupráci s badateli z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd novou, moderní edici jeho Kroniky české. Nové vydání tak upozornilo na význam nejen tohoto na svou dobu ojedinělého díla, ale i na důležitost samotné a tak trochu opomenuté postavy Václava Hájka z Libočan. Kronika česká až do 19. století patřila, a to i přes tvrdou kritiku historiků, k nejčtenějším a nejoblíbenějším česky psaným knihám, ze které vycházelo mnoho českých autorů, ale i výtvarných umělců.

 

více zde

26.2.2014

Český Siemens ocenil nejlepší vědce, studenty i pedagogy

Get the Flash Player to see this player.

Ceny Wernera von Siemense byly již po šestnácté předány na slavnostním večeru, který se uskutečnil ve čtvrtek 6. února 2014 v pražské Betlémské kapli. Tradiční soutěž nejlepších mladých mozků se koná ve spolupráci s předními českými univerzitami a Akademií věd České republiky, pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy a ministra průmyslu a obchodu. Společnost Siemens ocenila talentované studenty, mladé vědce a vysokoškolské pedagogy. Vítězové získali odměny v celkové výši 1,2 milionu korun.

 

více zde