Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


24.6.2014

Jiřetínský unikát

 

Get the Flash Player to see this player.

Jan Baptista Mathey byl malíř a dvorní architekt pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna působící v Čechách na sklonku 17. století. Za jednu z jeho nejlepších staveb je považován kostel svatého Františka Serafinského u Karlova mostu v Praze. Další jeho významnou stavbou je například i známý Šternberský letohrádek Troja. Jan Baptista Mathey ale působil i v severních Čechách. Konkrétně v Horním Jiřetíně tedy městě, které je spíš než architektonickými skvosty známo díky těžbě hnědého uhlí v Podkrušnohoří. To, že se ale toto město pyšní unikátním římskokatolickým kostelem vystavěným právě Janem Baptistou Mathey, známo už moc není.

 

 

 

 

 

 

 


30.4.2014

Unikátní technologie recyklace PET obalů

Get the Flash Player to see this player.

 

S rostoucí produkcí PET (polyethylentereftalát) obalů narůstají problémy s hromadícími se použitými obaly, zejména PET lahvemi. Většina netříděných odpadních PET obalů se v současné době likviduje spalováním. V Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR byla za účelem řešení tohoto problému vyvinuta zcela unikátní technologie zpracování odpadního PET materiálu na produkty, které jsou použitelné k opětovné výrobě tohoto polymeru. Nyní se navíc otevírá možnost jejího uplatnění v praxi.

 

více zde

24.4.2014

Jsem mladý vědec!

Get the Flash Player to see this player.

 

Národní technická knihovna v Praze hostila ve dnech 10. a 11. dubna 2014 přehlídku studentské vědecké činnosti stážistů projektu Otevřená věda III. Na Studentskou vědeckou konferenci - Jsem mladý vědec! se sjelo více než 90 středoškolských a vysokoškolských studentů, kteří se s účastníky podělili o své první vědecké výsledky.

 

více zde