Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


24.6.2014

Jarní exkurze do světa vědy

 

Get the Flash Player to see this player.

Vědcem na jeden den? Proč ne!

S příchodem jara mají pro vás naši vědci připraveny tradiční Jarní exkurze do světa vědy.
Můžete pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, zkoumat historii s archeology anebo historiky, navštívit laboratoře s mikrobiology, věnovat se ekonomickému výzkumu s národohospodáři, studovat exotiku Asie s orientalisty, vydat se do terénu s geoniky anebo diskutovat o globálních změnách s biology a fyziology.
Máte též možnost navštívit vybrané elektrárny energetické Skupiny ČEZ a dozvědět se mnoho zajímavého o energetických výrobních zdrojích různých typů.
A také jsou pro vás připraveny výstavy v budově Akademie věd ČR a v budově Národohospodářského ústavu AV ČR.

V průběhu měsíců května a června máte možnost navštívit vědce přímo v jejich působišti a dozvědět se zábavnou formou detailní informace o jejich práci. Můžete se tak seznámit s pestrou činností vědeckých ústavů, zúčastnit se zajímavého programu a odnést si nevšední zážitky.

 


30.5.2014

60 let Fyziologického ústavu

Get the Flash Player to see this player.

 

 Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR, význačná česká výzkumná instituce v oblasti fyziologie a patofyziologie živočichů a člověka, oslavil ve středu 28. května 2014 60. výročí svého založení. Svátečního odpoledne v areálu biomedicínských ústavů AV ČR v Praze v Krči se zúčastnil i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a další hosté. U příležitosti jubilea předala ředitelka FGÚ AV ČR RNDr. Lucie Kubínová, CSc., pamětní listy mimořádným osobnostem spojeným s minulostí i současností ústavu. Nad významem FGÚ AV ČR se poté ve svých vystoupeních zamysleli prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., a Ing. Jaroslav Zelenka, Ph.D.

 

 

více zde

29.5.2014

Astronomický den na Jizerce

Get the Flash Player to see this player.

 

Osada Jizerka. Jedno z turisticky nejatraktivnějších míst v Jizerských horách. Kromě turistů tuto osadu už 5 let pravidelně navštěvují astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd. Území kolem Jizerky je totiž jedno z mála míst v České republice, kde je možné pozorovat hvězdy bez znatelného světelného znečištění pocházejícího z umělého osvětlení. Jizerská oblast tmavé oblohy byla vyhlášena v roce 2009 a na jejím založení a ochraně se podílí i Astronomický ústav Akademie věd ČR.

 

více zde

28.5.2014

XX. valné shromáždění Učené společnosti ČR

Get the Flash Player to see this player.

Členové Učené společnosti (US) ČR se sešli v pondělí 19. 5. 2014 na slavnostním XX. valném shromáždění. Již tradičně se konalo v pražském Karolinu a bylo spojeno s předáváním medailí a cen US ČR z rukou jejího předsedy prof. Petra Pokorného. Dopolední zasedání ve Velké aule, jehož se kromě vrcholných představitelů US ČR zúčastnili také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima, bylo zakončeno přednáškou prof. Jána Vilčeka „Základný výskum: luxus, alebo nevyhnutnost?“. Odpolední blok s názvem „Velmocenské postavení jako hybatel a jako riziko dějinného vývoje“ moderoval prof. Jaroslav Pánek.

více zde