Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


28.1.2015

Jak odstranit těžké kovy z půdy?

 

Get the Flash Player to see this player.

RNDr. Ing. Libor Mrnka, Ph.D., pracuje v Botanickém ústavu AV ČR v oddělení mykorhizních symbióz. Tématem mykorhizy se zabývá v souvislosti s aplikovaným výzkumem zaměřeným na vývoj technologie pěstování rychle rostoucích dřevin v půdách kontaminovaných těžkými kovy. Podílel se na ekologickém projektu Eptocol podporovaném Norským finančním mechanismem, na kterém spolupracovaly tři partnerské organizace: Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Česká zemědělská univerzita v Praze a norský ekologický ústav Bioforsk. Hlavním výstupem projektu je technologie použitelná při rekultivacích mírně až středně kontaminovaných půd.

 


10.1.2015

125 let českých akademií věd (a umění)

 

Get the Flash Player to see this player.

 

V pátek 23. ledna uplynulo 125 let od založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění (ČAVU), předchůdkyně dnešní Akademie věd České republiky. „Právě v tento den byla císařským aktem stvrzena prestiž české vzdělané elity, která dlouhá léta usilovala o vytvoření národní badatelské instituce – akademie věd,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš na dnešním slavnostním zasedání v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Akce se konala pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, který ve svém projevu vyzdvihl spolupráci AV ČR právě s horní komorou Parlamentu ČR. Oslavy výročí pokračovaly společenským večerem v Klášteře sv. Anežky České.

více zde

9.1.2015

Slavnostní večer Akademie věd ČR

 

Get the Flash Player to see this player.

 

V historické budově Národního divadla v Praze se včera uskutečnilo tradiční slavnostní novoroční představení Akademie věd ČR. Umění a věda mají k sobě blízko, a tak již pošesté patřilo jeviště opeře. „V řecké mytologii byly múzy věd a umění sestrami a ztělesňovaly ty obory lidské činnosti, které byly považovány za důležité pro všestranný rozvoj lidské bytosti, a tedy i celého společenství,“ připomněl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš ve svém projevu auditoriu, v němž nechyběly mnohé významné osobnosti včetně obou místopředsedů vlády Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka.

více zde