Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


28.2.2015

Divocí koně

 

Get the Flash Player to see this player.

 Divocí koně žili na území celé Evropy po tisíce let, než je člověk postupně do 13.století vyhubil. Ačkoli tento původní evropský živočišný druh na kontinentu zcela vymizel, udržel se v drsném horském prostředí Exmooru ve Velké Británii. Právě odtud také pochází stádo 14 klisen nejprimitivnějšího, nejčistokrevnějšího a nejvzácnějšího plemene divokých koní, které na konci ledna 2015 přijelo do České republiky, aby znovu po staletích osídlilo českou krajinu.
Divocí koně budou žít na 40 hektarové pastvině v okolí Milovic ve středních Čechách. Budou spásat zarostlé stepi a zbytky luk, čímž tak pomohou narušenému ekosystému na tomto území. Cílem je zastavit ve vymezených lokalitách ústup otevřené a polootevřené krajiny, která je existenčně nezbytná pro mizející druhy motýlů, četné druhy ptáků, plazů a dalších ohrožených obratlovců, ale též nespočtu rostlin. Do roka by se mohlo stádo početně zdvojnásobit. Uvažuje se také o založení nových populací na dalších místech republiky, například v Národním parku Podyjí a na území poblíž Benátek nad Jizerou.
Návrat divokých koní patří k nejvýznamnějším událostem v historii tuzemské ochrany přírody. Projekt připravila nezisková organizace Česká krajina, která úzce spolupracuje s odborníky z Biologického centra Akademie věd ČR.

 


10.2.2015

Unikátní archeologický nález

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Dvojici hrobů příslušníků vládnoucí vrstvy bylanské kultury objevili v listopadu a prosinci roku 2014 pracovníci Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Bohatě vybavené komorové hroby pochází ze starší doby železné (8.–7. století př. n. l.). Místo objevu v pražských Letňanech se tak stalo teprve druhou lokalitou v hlavním městě s nálezem kostrového pohřbu na voze. Tou první je Bubeneč, kde archeolog a sběratel Josef Antonín Jíra v květnu roku 1907 získal předměty z již porušeného hrobu, v němž byl původně čtyřkolový vůz.

více zde

9.2.2015

1,2 milionu korun pro mladé vědce

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Jedna z nejvýznamnějších soutěží pro mladé vědce v ČR má své vítěze. Ceny Wernera von Siemense včera převzali v rámci slavnostního večera v Betlémské kapli noví laureáti. Ti si kromě pamětních medailí odnesli také finanční obnosy v celkové výši bezmála 1,2 milionu korun. „V dnešním světě obrovské konkurence mezi státy a světadíly se snažíme přispět k tomu, aby Česká republika na poli technického a přírodovědného vzdělávání krok nejen udržela, ale byla dokonce i napřed,“ uvedl ve svém projevu generální ředitel skupiny Siemens v ČR Eduard Palíšek. Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu předával vítězům předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš, předseda poroty a garant této kategorie.

 

více zde