Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


28.3.2015

Roztroušená skleróza

 

Get the Flash Player to see this player.

 Nemoc, která postihuje především mladé lidi. Postupně snižuje pohyblivost pacientů, přidávají se urologické obtíže a únava.
Při onemocnění roztroušenou sklerózou napadá vlastní imunitní systém obaly nervových vláken tím, že vytváří lokální záněty. Obnažená nervová vlákna se začínají rozpadat a člověk ztrácí hybnost.
Proces zánětu je léčbou ovlivnitelný a je možné jej potlačit, naproti tomu ztrátu nervových vláken dosud léčbou ovlivnit nelze.
Mezi faktory, které vedou k onemocnění a které lze aspoň částečně ovlivnit prevencí, patří hladina vitaminu D, kouření a zvládání stresu..


13.3.2015

Dobrodružná věda

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Interaktivní expozici „Věda a technika. Dobrodružství, které Vás bude bavit“, představující práci významných českých matematiků, fyziků, chemiků, geologů, biologů či techniků, zahájil v úterý 3. března generální ředitel Národního technického muzea Mgr. Karel Ksandr a členka Akademické rady AV ČR PhDr. Taťána Petrasová, CSc. Návštěvníky vernisáže zaujaly unikátní exponáty dokládající úspěchy české vědy – polarograf laureáta Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, první stroj Otto Wichterleho na přípravu kontaktních čoček, nebo doklady o práci českého chemika Antonína Holého.

více zde

10.3.2015

Ocenění pro nejlepší knihy z produkce AV ČR

 

Get the Flash Player to see this player.

 

V pondělí 23. 3. byly na slavnostním vyhlášení vítězů předány Ceny Nakladatelství Academia za rok 2014, které mají za cíl představit veřejnosti kvalitní odbornou a populárně-naučnou literaturu vydávanou nejen Nakladatelstvím Academia, ale i jednotlivými ústavy Akademie věd ČR. Hlavní cenu předal vítězům předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš – knihou roku se stala mimořádná publikace Evy Semotanové, Jiřího Cajthamla a kolektivu autorů Akademický atlas českých dějin. Cenu pro populárně-naučnou práci získala kniha Jiřího Hrůzy Svět měst a čtenáře nejvíce zaujala Akademická příručka českého jazyka, které se prodalo téměř 15 000 výtisků.

více zde