Domovská stránka   |   Archív   |   Emailtwitter_icon.pngfacebook_icon.png

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

videojournal.png

 


25.4.2015

Pálivé papričky dokáží tlumit bolest

 

Get the Flash Player to see this player.

 Mezi nejznámější aktivátory „receptorů bolesti“ TRPV1 patří kapsaicin – pálivá sloučenina obsažená v chilli papričkách. Tyto receptory se nacházejí především v periferním nervovém systému. „Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu MUDr. Jiří Paleček z oddělení Funkční morfologie Fyziologického ústavu AV ČR. Výsledky výzkumu by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti a zkvalitnit tak život pacientů.


28.4.2015

Výzkum mikrořas v Třeboni

 

Get the Flash Player to see this player.

 Mikrořasy. Organismy mikroskopických rozměrů, jejichž potenciál lidstvo ještě zdaleka neumí využít. Výzkumem těchto organismů, zajímavých například v oblasti biopaliv, se zabývá mnoho badatelů po celém světě. Málokteří z nich mají ale takové zkušenosti jako badatelé z Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni.

 

 

 

více zde

26.4.2015

Světelná show k 125. výročí Akademie věd

 

Get the Flash Player to see this player.

 

V neděli 22. března ve 20 hodin se sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze proměnilo jedinečnou projekcí ve zcela nový umělecký objekt. Na historickou budovu byl promítán videomapping, který v rámci celoročních oslav připomenul 125. výročí založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění – předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. V České republice šlo o dosud nejširší promítací plochu. Obrazově i technicky náročné dílo se zvukovým doprovodem speciálně vytvořeným pro tuto slavnostní příležitost pro Akademii věd ČR navrhla, připravila a koordinovala Mgr. Lenka Vinická (LV coming).

 

 

 

více zde